fallopian tüpler

Tüpler diğer ismi ile fallopian tüpler rahimin her iki tarafında kısmen serbestçe uzanan yapılardır. Serbest uçları yumurtalıklara yakındır. Kanal şeklindedirler ve döllenmiş yumurtanın rahime ilerlemesi için bir geçit görevi görürler.

Kadın yumurtalıkları, overler, fallop tüpleri

Yumurtalıklar (overler) karın içinde sağlı sollu olmak üzere iki adettir. Üreme çağındaki kadında 3x4x5 cm boyutlarında disk şekilde bir yapıdadır. İçersinde gelişmeyi bekleyen yumurta taslakları mevcuttur.

Rahim, yumurtalıklar, tüpler

Bir kız bebek doğduğunda yumurtalıklarında yaklaşık olarak 2 milyon yumurta hücresi bulunmaktadır. Bu yumurta hücreleri her geçen gün azalır ve ergenliğe ulaştığında bu sayı 400 bin’e iner. Daha sonra her adet periyodunda bu yumurta hücrelerinden bir tanesi gelişecek şekilde atılmaya hazır hale getirilir.

Bir kadın hayatı boyunca ortalama 400-500 kez yumurtlar. Diğer yumurtalar kullanılmadan atrofiye olur, yani küçülüp yok olurlar.

Yumurtalığın yumurta üretmenin yanı sıra bir diğer görevi de kadının ihtiyacı olan kadınlık hormonlarını üretmektedir. Menopozla birlikte bu görevi sona erer. Menopoz, yumurtalıkların fonksiyonlarının geriye dönüşü olmayacak şekilde tükenmesi olayıdır.

Leave a Reply