İdrar kaçırma problemleri ve tedavi yöntemleri

İdrar kaçırma problemleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler için tıklayınız >>>

Jinakolog muayenehanelerinde ve hastanelerde yapılan jinekolojik muayene amacına yönelik özel “jinakolojik muayene masası”nda başlar. Halk arasında jinekolojik muayene masasına “çatal”, bu masaya çıkma işlemine de “çatala çıkmak” ismi verilmiştir.

Bütün muayenelerde olduğu gibi jinekolojik muayene de gözlemle başlar. Bu aşamada dış üreme (genital) organlarında göze çarpan herhangi bir kitle, siğil, renk değişikliği, erozyon (yara) ve bunun gibi anormalliklerin olup olmadığı jinakolok tarafından incelenir.

Daha sonra vagina içinin izlenmesine olanak veren “spekulum muayenesine” geçilir. Spekulum denen bir alet ile vagen duvarları birbirinden ayrılabilir. Bunun için ılık ve kayganlaştırılmış spekulum vagen içersine doğru ilerletilerek vagen duvarları ile vaginal akıntı ve özellikleri izlenir.

Spekulum muayenesi sırasında hastanın kendini kasmaması ve rahat bırakması işlemi son derecede kolaylaştırır. Çünkü kendini sıkan bir kadın, aslında spekulmu sıkıp kendi kendinin daha fazla acı hissetmesine neden olacaktır.

Vajinal muayenelerin vazgeçilmez aleti “spekulm” dur.

Spekulum muayenesi sonrasında vagina tepesindeki “rahim ağzına” ulaşır ve rahim ağzı yani “serviks” değerlendirilir. Servikal ektropion, erozyon, servikal akıntı, rahim ağzı kanseri bu muayene ile tespit edilir. Bu aşamada rahim ağzı bölgesinden “Smear Testi” denilen bir test için sürüntü alınabilir. Tüm bu işlemlerin her aşaması son derede kolay ve ağrısızdır.

Vaginanın genişliği, esnekliği, vaginaya doğru idrar torbası (sistosel) veya barsaklardan (rektosel) olan bir fıtıklaşmanın olup olmadığı değerlendirilir. Bu fıtıklaşma ve rahim sarkması olayı hasta ıkındırılarak da incelenir.

Spekulum muayenesi bitirildikten alet sonra çıkartılır ve iki elle yapılan muayeneye yani “bimanuel tuşe” ye geçilir. Bu muayene sırasında doktor bir eli ile vagina içersinden rahim ve yumurtalıkları muayene ederken diğer eli ile de karından bu muayeneye yardımcı olur. Tuşe, jinekolojik muayenenin en önemli parçası olarak kabul edilebilir.

Bakire kızlarda muayene vajinal yolla değil, ancak “rektal tuşe” denilen rektal yoldan olabilir. Bunun için bir elin işaret parmağı vazelinlenip diğer el kasık bölgesine konularak hasta muayene edilebilir.

Tuşe ile rahimim cesameti (büyüklüğü), pozisyonu, rahimden kaynaklanan herhangi bir tümoral oluşumun varlığı değerlendirilir. Daha sonra her iki yan taraftaki tüpler ve yumurtalıklar muayene edilir.
Yumurtalıkların boyutu nedir, kist veya tümör var mı, muayene sırasında ağrı var mı, bütün bunlar muayene sırasında değerlendirilir.

Jinekolojik muayeneye ek olarak meme muayenesinin de yapılması önerilmektedir.

Jinekolojik muayne bitirildikten sonra eğer gerekli görülürse abdominal (karından) veya transvaginal (vajenden) Jinekolojik Ultrason yapılır.

Leave a Reply