KADINLARDA GENİTAL ORGANLARIN ANATOMİSİ

KADINLARDA GENİTAL ORGANLARIN ANATOMİSİ

Kadın üreme organları, dış ve iç üreme organları olmak üzere iki bölümde incelenebilir.

Dış üreme organları gebelik oluşması için spermin geçişine izin verirken, enfeksiyon ajanlarının içeriye geçişini engeller.

İç üreme organları ise döllenmiş yumurtayı gebelik boyunca taşıyacak ve zamanı geldiğinde de doğum olayını gerçekleştirecek şekildedir.

Dış Üreme Organları (Dış genital sistem)

Dış üreme organları “Vulva” olarak adlandırılır. Vulva’da; büyük dudaklar, küçük dudaklar, klitoris (clitoris), kızlık zarı (hymen) ve idrar boşaltma deliği (üretra) bulunmaktadır.

Büyük dudaklar vulvanın dış sınırını yapar. Küçük dudaklara göre daha etli ve kalındır. Büyük dudaklar üzerinde yağ salgılayan salgı bezleri bulunmaktadır. Ergenlikten sonra üzeri kıllarla (pubik kıllar) kaplanır.

Küçük dudaklar ise iç kısımda yer alır ve daha incedir. Genişliği kadından kadına değişebilir. Vagina girişini kapatacak şekilde önden arkaya uzanır. Küçük dudakların üzerinde kıllar nulunmamaktadır. Bazı kadınlarda küçük dudaklar normalden kalın ve sarkık görünümde olabilir. Bu kadınlar genital estetik ameliyatlara gerek duyabilirler.

Genital estetik operasyonları ile ilgili bilgiler için tıklayınız >>>

Vagina girişi etrafında ilişki sırasında vagen girişinin kayganlığını sağlayan salgı bezleri bulunmaktadır. En büyükleri “Bartholin Bezi” olarak adlandırılan ve vajen girişinde sağlı sollu bulunan bezlerdir. Bu bezlerin iltihapları ağrılı abselere neden olabilir.

Vagen girişinde “kızlık zarı (hymen)” adı verilen bir deri kıvrımı bulunmaktadır. Bu deri kıvrımı vagen girişini bir miktar daraltacak şekildedir ve ilk ilişki ile yırtılır. Bu yırtılma sırasında da bir miktar kanama gerçekleşir. Daha sonraki ilişkilerde vajen girişi büyüdüğü için kanama olmayacaktır.

Kızlık zarı ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız >>>

İki küçük dudağın ön tarafta birleştiği yerde “klitoris” bulunur. Bu organ kadın cinsel organlarında en duyarlı bölgedir. Embriyolojik olarak erkekteki penise benzer; yani uyarı ile sertleşir.

Klitoris altında idrar yolu (üretra) kanalının açıldığı küçük bir delik bulunur. Bu delik sayesinde idrar dışarıya atılabilir.

Ergenlik dönemiden itibaren kadın genital sistemi sürekli bir değişim halindedir.

Ergenlik (adolesan) dönemi ile ilgili bilgiler için tıklayınız >>>

İç Üreme Organları (İç genital sistem)
İç genital sistem; vagina (hazne), rahim ağzı (serviks), rahim (uterus), tüpler (fallop kanalları) ve yumurtalıklardan (overler) oluşur. Yumurtalık ve tüpler sağlı sollu iki adettir.

Vagina önde idrar torbası arkada ise kalın barsağın son kısmı (rektum) arasında uzanan tüp biçiminde bir yapıdır. Vagen girişinden rahim ağzına kadar uzanır. Yaklaşık 10-12 cm uzunluğundadır. Cinsel ilişki ve doğum sırasında genişliği ve uzunluğu daha da artacak şekilde elastik liflerle çevrelenmiştir. Ana görevi cinsel ilişki ve doğum sırasında kullanılan bölge olmasıdır. İçerdiği salgı bezleri ile kendi içinin ve vulvanın yağlanmasını sağlar.

Rahim ağzı (serviks) vagina sonunda bulunur. Rahimin vajenle birleştiği bölümdür. Ortasında bir delik bulunan yarım küre şeklindedir. Salgıladığı özel madde yardımı ile ortasındaki açıklık spermin geçişine izin verirken vagendeki mikropların yukarı yayılmasını engeller.

Leave a Reply